Pilates Nedir ?

Pilates Nedir ? sorusu ilk olarak Pilates Kimdir ? olarak sormamız gereken bir sorudur.

pilates-nedir-joseph-pilatesDüsseldorf’ta dünyaya gelen Joseph Pilates, Pilates tekniğine ismini veren kişidir. Astım ve Romatizma gibi hastalıklarla mücadele veren Joseph Pilates gençliğinden itibaren jimnastik, kayak gibi sporlarla ilgilenerek vücut gelişimine önem verdi. 1912 yılında İngiltere’de dedektif ve boksörlere, sirk cambazlarına ders vermek için eğitmen olarak çalışan Pilates, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla orduya alındı.

Görevlendirildiği kampta hasta bakıcılığı yapan ve bu süre içersinde kendi tekniklerini oluşturan Pilates, kamptaki insanlara eğitim verdi. 1918 İngiltere grip salgınının Pilates’in kendi kampındaki insanları etkilemediği fark edilince teknikleri ön plana çıktı. Savaş sonrasında 1926 ya kadar Almanya’da tekniklerini geliştiren ve bunu polislere öğreten Pilates, Amerika’ya göç etti ve profesyonel sporcuların (dans ve jimnastik) sakatlıklarını tedavi etmek için bir stüdyo açtı.

Joseph Pilates’in bu teknikleri, çağımızın bilgi kaynakları ve hızlı ilerleme sayesinde sadece sakatlıkları tedavi etmek için değil, sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak için, ileri yaşlarda fit ve dinç yaşamak için, vücut şekillendirmek ve kas kütlesi kazanmak için kullanılan ve etkilerini çok hızlı bir şekilde gösteren bir antrenman metodu halini aldı.

Pilatesin Vücudumuza Etkileri

Pilates ekolünün vücut üzerine pek çok faydası bulunmaktadır. Öncelikli olarak doğru nefes ve akciğerlerin oksijen kapasitesini yükseltmek ve hatalı nefes alma kaynaklı pek çok rahatsızlık giderilmesi ön plandadır.

Vücudumuzun şekli ve duruşu bize kendimiz ve günlük yaşantımız hakkında ipuçları sunar, devamlı tablet, bilgisayar, telefona bakan bireyler ki bu çağımızda büyük bir çoğunluğa eşdeğer oluyor, genelde öne eğik duran, sırtlarında kamburluk (kifoz) olan bireylerdir.

Normalin üzerinde ayakta durmak zorunda kalan, vücuduna ters bir uyku pozisyonunda sıklık ile uyuyan, veya, kullandığı yatak/yastığı kendi vücuduna relatif olarak yanlış olan bireyler sıklık ile, bel çukurunun derinleşmesi (lordoz) problemi yaşarlar.

Bireyin bacak bölgesinin önünde ve arkasındaki kas grupları boyu arasındaki fark hiperekstansiyon, yani dizin normal olandan daha fazla geriye hareketetmesi ile sonuçlanabilir.

pilates-nedir-reformer

Modern çağın ve bu çağ ile birlikte yaşadığımız günlük yaşamımızın bize getirdiği bu tip deformasyonları fark etmez ve vücudumuzu bu hatalı biçimde kullanmaya devam eder isek bu duruş bozuklukları zaman ile sakatlık yaşamamız olasılığını arttırır.

Pilates yapılırken tüm vücudunuzu nasıl kullanmanız gerektiğini anlatan bir ekoldür. Dolayısı ile her egzersizi yaparken omurganın konumu, boynun hizalanması, ayakların konumu ve abdominal kaslar gibi birçok detaya dikkat ederek kendinizi korumanız sağlanır. Bu sistemi uygularken top, yay, teraband, cadillac ve reformer vb. pek çok yardımcı ekipmandan yararlanılır.

Ücretsiz Pilates Dersi

Ücretsiz Pilates Dersi için Moda Pilates stüdyomuz PilatesChi‘ye geldiğinizde vücut, duruş analizi ve diğer olası postür bozuklukları anlatılır ve size uygun bir program sizin hedefleriniz de göz önünde bulundurularak çıkartılır. Randevu almak için Ücretsiz Pilates Dersi kayıt formumuzu, telefon numaralarımızı veya iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Your comment...NameE-mail